Home » BLIJF OP DE HOOGTE » ECONOMISCHE WERKLOOSHEID VOOR BEDIENDEN: WAT NA 30 JUNI 2025?
17.06.2025

ECONOMISCHE WERKLOOSHEID VOOR BEDIENDEN: WAT NA 30 JUNI 2025?

! UPDATE: ER IS EEN NIEUWE CAO GESLOTEN OM DE VEREENVOUDIGDE PROCEDURE TE VERLENGEN TOT 31 DECEMBER 2025!

Een werkgever die gebruik wenst te maken van tijdelijke werkloosheid voor zijn bedienden, dient in de eerste plaats aan te tonen dat de onderneming zich in een economisch moeilijke situatie bevindt. Dit is het geval indien de onderneming voldoet aan 1 van de volgende criteria:

  • hetzij een vermindering van minimum 10% kent van de omzet, productie of van de bestellingen in vergelijking met hetzelfde kwartaal van één van de twee kalenderjaren die de aanvraag voorafgaan;
  • hetzij een gebruik van tijdelijke werkloosheid voor arbeiders kent dat minstens gelijk is aan 10% van het totaal aantal dagen aangegeven aan de RSZ tijdens het kwartaal dat de aanvraag voorafgaat;
  • hetzij erkend wordt door de Minister van Werk als een onderneming in moeilijkheden op basis van onvoorziene omstandigheden die op korte termijn een substantiële daling van de omzet, de productie of het aantal bestellingen tot gevolg hebben

Daarenboven dient er ook een collectieve arbeidsovereenkomst op sector- of ondernemingsniveau of een ondernemingsplan te bestaan die de toegang tot het systeem van economische werkloosheid voor bedienden voor de onderneming mogelijk maakt. Naar aanleiding van de coronacrisis werd een intersectorale cao (CAO nr. 172) afgesloten om de aanvraagprocedure te vereenvoudigen en diende er dus bijgevolg geen ondernemings-cao of ondernemingsplan door de werkgever te worden opgesteld. CAO nr. 172, die hiertoe werd afgesloten en die afliep op 30 juni 2025, werd verlengd door een nieuwe CAO (CAO nr. 176), die bepaalt dat het nog steeds mogelijk is om de vereenvoudigde procedure te gebruiken en dit tot 31 december 2025

Gezien het momenteel nog niet duidelijk is of er een nieuwe CAO ter verlenging van de huidige CAO nr. 176 zal worden afgesloten, is het aangeraden om tijdig de nodige stappen te ondernemen om de klassieke (uitgebreidere) procedure te volgen, indien u nog een beroep wenst te doen op tijdelijke werkloosheid voor bedienden vanaf 1 januari 2026. Dit houdt in dat u zal moeten kunnen aantonen dat het om een onderneming in moeilijkheden gaat (zie hierboven) en dat de onderneming gebonden is door een sectorale cao, een ondernemings-cao of een goedgekeurd ondernemingsplan alvorens er een beroep kan worden gedaan op tijdelijke werkloosheid voor bedienden. Een model van ondernemingsplan is beschikbaar op de website van de FOD werkgelegenheid.

Indien er toch een nieuwe CAO zou worden afgesloten ter verlenging van CAO nr. 176, zullen wij u hieromtrent informeren.

Voor meer informatie en/of vragen omtrent deze news en de te volgen procedure, nodigen wij u uit om contact op te nemen met de juridische dienst via legal@ssn.be.